Historia firmy Luxman – kalendarium

Firma Luxman rozpoczęła swoją działalność w 1925 roku, w którym w Japonii rozpoczęto nadawanie programów radiowych. Firma z Osaki o nazwie Kinsuido, zajmująca się produkcją ramek do zdjęć, otworzyła wówczas dział radiowy, który później przerodził się w firmę LUX. Kinsuido była jednocześnie pierwszą firmą, która wyeksponowała i sprzedawała w sklepach odbiorniki radiowe. Wiele osób odwiedzało je choćby po to, aby posłuchać wyjątkowego dźwięku. Był to początek długiej historii dążenia firmy Luxman do osiągnięcia brzmienia wyjątkowej jakości.
1925
Założyciel firmy LUX, a jednocześnie drugi prezes Kinsuido, był bardzo zainteresowany technikaliami dotyczącymi radiofonii, eksperymentował, badał radio i dźwięk. Kinsuido wydało książkę o radiofonii. Jej hasło reklamowe brzmiało: „Przeczytanie jej raz, uczyni Cię ekspertem radiowym”. Była to pierwsza japońska książka zawierająca instrukcje obsługi radia, opublikowana przez Kinsuido. Z czasem stała się bestsellerem i doczekała się aż 14 wydań. Miała i nadal ma wpływ na wielu działających do dziś inżynierów dźwięku.
1928
Powstaje model LUX-735 – radio z głośnikiem tubowym.
1952
Od samego początku dział odpowiedzialny za radioodbiorniki Kinsuido starał się wykorzystywać możliwie najlepsze rozwiązania techniczne przy produkcji doskonałych części radiowych/radiowych, aby były one lepsze niż zagraniczne. Firmie LUX udało się opracować wysokiej jakości podzespoły, takie jak transformatory wyjściowe typu OY.
1958
LUX wprowadził na rynek model MA-7A. Wykorzystywał on opatentowany przez Luxmana układ NFB (od ang. Negative Feedback).
1961
Pojawił się lampowy wzmacniacz zintegrowany SQ-5A, który był arcydziełem swojej epoki. Zdobył popularność dzięki unikalnemu projektowi miernika poziomu, który umieszczono na środku przedniego panelu. Ten design, w połączeniu z wysokiej jakości dźwiękiem, stał się wielkim hitem. Model ten był już wyposażony w autorski układ korekcji, który można znaleźć także w naszych najnowszych modelach.
1962
Premiera modelu SQ-65, który był wyposażony w naszą opatentowaną technikę Motional Feedback (MFB). Układ ten sterował sprzężeniem zwrotnym do wzmacniacza, w zależności od ruchu membrany głośnika. W 1962 r. pojawił się także wzmacniacz gramofonowy PZ-11, wykorzystujący po raz pierwszy w Japonii tranzystor germanowy. Popularność zyskał również dzięki stosunkowo małej i smukłej konstrukcji.
1964
Wprowadzenie na rynek modelu SQ-38 – lampowego wzmacniacza zintegrowanego w drewnianej obudowie z aluminiowym panelem przednim, który później doczekał się modyfikacji w postaci modeli SQ-38D, SQ-38F i SQ-38FD oraz rocznicowego modelu z lat 70., czyli SQ-38S. Była to popularna seria, dostępna była w tamtych czasach np. w wielu kawiarniach jazzowych.
1966
Pojawił się model MQ-36, który został zaprojektowany bez transformatora wyjściowego, określany jako wzmacniacz OTL (Output Transformer-Less). Stał się on popularnym urządzeniem o wyjątkowej, wysublimowanej jakości dźwięku.
1968
Zadebiutowały wzmacniacze zintegrowane SQ-505 i SQ-507 – oryginalne projekty, które były punktem wyjścia do obecnej serii 500. Esencja tych projektów i jakość dźwięku zapewniana przez te modele zostały uchwycone w naszych modelach L-507 i L-509f.
1971-1980
W tym czasie popularne były wzmacniacze typu „zrób to sam”, a LUX założył LUX Kit, oferującą 70 produktów, w tym wzmacniacze lampowe, tranzystorowe, gramofony i inne urządzenia do samodzielnego montażu. Marka ta bardzo dobrze przyjęła się na rynku entuzjastów audio.
1972
Powstała marka L&G. Jej celem była opracowywanie nowych, lifestylowych produktów. Nasze systemy audio o efektownym wzornictwie i pomarańczowo-białej stylistyce cieszyły się dużą popularnością. Zyskały poparcie zwłaszcza tych użytkowników, którzy zawsze wyprzedzali obowiązującą modę.
1975
Firma LUX obchodziła 50-lecie istnienia. Zaczęła być bardziej aktywna na rynkach zagranicznych. Jubileuszowym produktem był wówczas wzmacniacz mocy M-6000. Został on opracowany z myślą o wejściu na rynek hi-end. Zapewniał 300 W na kanał, miał świetne recenzje za oceanem.
1977
Wprowadziliśmy na rynek linię urządzeń Laboratory Reference Series, która czerpie wzorce z różnych jednostek funkcjonalnych (np. opracowaliśmy pierwszą na świecie konfigurację wzmacniacza prądu stałego). Wykorzystaliśmy również najnowsze rozwiązania technicznie z rynku audio, w tym m.in. wysokowydajne układy korekcji dźwięku.
1980
Wprowadzenie na rynek gramofonu PD-300 ze specjalnym systemem stabilizacji, który sprawiał, że powierzchnia płyty winylowej przylegała talerza do gramofonu, bez szczeliny powietrznej między tymi elementami. Był to epokowy mechanizm, pozwalający uniknąć wpływu odkształconych płyt na jakość dźwięku.
1982
Luxman opracował nowy mechanizm odtwarzania kaset magnetofonowych, wciągający taśmę z kasety do mechanizmu odczytu. Rozwiązanie to wzbudziło duże zainteresowanie, ponieważ jakość dźwięku była porównywalna z jakością uzyskiwaną podczas odtwarzania taśmy magnetycznej nawiniętej na szpule.
1987
Opracowanie przetwornika cyfrowo-analogowego z zastosowaniem teorii komplementarności przez profesora Toraichi z Uniwersytetu w Tsukubie, który zastosował układ Fluency DAC. Techniki regeneracji przez interpolację pasm innych niż słyszalne, które nie są zapisane na płycie CD, rozszerzyły możliwości tego nośnika jako źródła dźwięku. Technologię tę odziedziczyły również obecnie produkowane odtwarzacze.
1990
Opracowaliśmy odtwarzacz CD ładowany od góry, w którym wyeliminowano pewne niestabilne części ruchome. Wielu melomanów nadal z przyjemnością korzysta z modelu D-500X, w którym zastosowano ceniony mechanizm Philips CDM-3 i doskonały układ scalony.
1995
Na rynku pojawił się model SQ-38s, upamiętniający 70. rocznicę istnienia firmy. Wraz z kwartetem lamp wyjściowych EL34 pracujących w konfiguracji push-pull i układem Williamsona, włożyliśmy w ten model całą naszą wiedzę, aby zapewnić możliwie najlepszą jakość dźwięku.
1996
Debiut systemu dzielonego składającego się z modeli C-10 i B-10 z wykończeniem w kolorze szampańskiego złota. Stanęliśmy na wysokości zadania, wykorzystując nowe technologie, takie jak poczwórny tłumik końcowy, obejmujący sieć 456 stałych rezystorów o wysokiej precyzji. Rozwiązanie to zostało zaadoptowane do systemu C-10 i cieszyło się popularnością wśród wielu melomanów.
1999
Po wielu latach rozwoju, opracowaliśmy nowy układ sprzężenia zwrotnego ODNF (Only Distortion Negative Feedback). Zastosowano go w modelu CM-2100, czyli wzmacniaczu przeznaczonym do samochodowych systemów audio. Wszyscy byli zaskoczeni, ponieważ produkt ten wniósł do przemysłu samochodowego te same wartości jakościowe, jak w wypadku domowego audio. Model ten stał się modelem referencyjnym dla wielu salonów samochodowych i magazynów car audio.
2001
Wprowadzenie na rynek modelu DU-10. Była to wówczas pierwsza propozycja Luxmana w segmencie high-endowych uniwersalnych odtwarzaczy audio, a jednocześnie odpowiedź na nowe w tamtym czasie formaty muzyczne, takich jak SACD i DVD-Audio.
2003
Pierwszy system wielokanałowy Luxmana, składający się z modeli CU-80 i MU-80. Odpowiadał na zapotrzebowanie miłośników muzyki, którzy chcieli również cieszyć się dźwiękiem przestrzennym odtwarzanym przez kino domowe. System ten pozwalał także na wysokiej jakości reprodukcję dźwięku zapisanego na płytach SACD i DVD.
2004
Od 1993 roku, po 11-letniej przerwie, modele CL-38 i MA-88 reprezentują powrót Luxmana do rozwoju dzielonych systemów opartych na lampach. Są to rzadkie przykłady, gdzie oryginalny projekt konwencjonalnych wzmacniaczy lampowych został poddany rekonfiguracji, a następnie wprowadzony do masowej produkcji.
2005
Na rynku pojawiają się modele C-1000f i B-1000f, zaprojektowane specjalnie na 80-lecie Luxmana. Ta specjalna seria produktowa pozwalała na bezprecedensowe inwestycje i wyjątkową dbałość o jakość produkcji. Tak duże było zaufanie do jakości tych modeli, że manager ds. rozwoju zdecydował się na zakup pełnego zestawu do swojego domu.
2006
Wprowadzenie na rynek cyfrowych odtwarzaczy uniwersalnych DU-50 i DU-80.
2007
Na rynku pojawiają się modele M-800A, L-550A II i L-590A II.
2009
Do oferty Luxmana dołączają modele: D-08 SA-CD (odtwarzacz CD), SQ-38u (jedenasta generacja cenionego modelu SQ-38), E-200 (przedwzmacniacz gramofonowy), P-200 (wzmacniacz).
2011
Ofertę wzbogaca pierwszy gramofon firmy Luxman od ponad 30 lat – PD-171 z napędem paskowym (projektowany był do 2016 roku).
2014
Portfolio Luxmana zostaje uzupełnione o modele M-900u (stereofoniczny wzmacniacz mocy) i C-900u (przedwzmacniacz).
2017
Nowy rozdział w historii Luxmana. Markę przejmuje koncern IAG (International Audio Group). Premiera innowacyjnego odtwarzacza CD – modelu D-380 – z lampowym stopniem wyjściowym.
2018
Wprowadzenie do sprzedaży gramofonu PD-171A, następcy dobrze przyjętego przez rynek modelu PD-171.
2019
Wprowadzenie na rynek nowego odtwarzacza płyt winylowych – modelu PD-151 z napędem paskowym.
2020
Pojawiają się nowe odtwarzacze CD/SACD – modele D-03X i D-10X.
2021
Luxman opracowuje nowy wzmacniacz lampowy – model SQ-N150.
2022
Luxman wprowadził do sprzedaży model PD-151 MKII, czyli nową generację gramofonu PD-151.